Opis spawarki MMA
Spawanie metodą MMA (Manual Arc Welding) jest to nic innego jak spawanie łukowe elektrodą. Jest to najstarsza jak i najpowszechniejsza metoda spawania łukowego.
O technice spawania MMA można mówić od roku 1885. Wtedy to Polak Olszewski oraz Rosjanin Benardos opatentowali sposób spawania łukowego nietopliwą elektroda węglową. W 1890 roku Rosjanin o nazwisku Sławianow zastąpił nietopliwą elektrodę węglową prętem stalowym który stapiał się w łuku elektrycznym. W obu tych metodach spawania łuk elektryczny jarzył się bez dodatkowej ochrony w powietrzu. W wyniku tego jeziorko spawalnicze było narażone na silne utlenienie oraz naazatowanie. Paręnaście lat później, czyli w 1907 roku obywatel Szwecji Oscar Kjellberg wymyślił elektrodę otuloną, czyli pręt stalowy pokryty otuliną która składa się z substancji mineralnych. Podczas stapiania otuliny w łuku elektrycznym wytwarzał się żużel, a także wytwarzały się gazy zabezpieczające jeziorko spawalnicze przed powietrzem.
Rzeczą, która odróżnia spawanie za pomocą spawarki MMA od pozostałych technik spawania to fakt, że w technice MMA elektroda podlega skróceniu. W metodzie TIG i MIG MAG długość elektrody jest ciągle stała i odległość pomiędzy uchwytem a produktem spajanym również jest ciągle niezmienna. W technice MMA w celu utrzymania stałej przestrzeń pomiędzy elektrodą i jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody winien być przez cały czas przesuwany do spawanego przedmiotu. Właśnie przez to w metodzie MMA kompetencje oraz praktyka spawającej osoby są bardzo istotne.
Spawarki MMA jak i forma spawania nimi wykazują sporo zalet. Należy do nim m.in. perspektywa spajania różnorakich rodzajów oraz gatunków metali oraz stopów. Jesteśmy w stanie z ich pomocą spajać: stale niestopowe jak i stopowe, żeliwa, nikiel, miedź oraz stopy miedzi. Spawarkami MMA jesteśmy w stanie spawać w każdej pozycji, w warunkach polowych, a więc na przykład podczas niewielkiego wiatru, lub też na wysokościach bądź pod wodą. Do sporej liczby spawających osób przemawia fakt, iż spawarki MMA gwarantują dobrą jakość spawu jak również ponadprzeciętne własności mechaniczne. Tego typu sprzęty umożliwiają też łączenie cienkich materiałów - od 1,5mm jak i grubych - większych niż 4mm. Pozytywne jest też to, że sprzęt spawalniczy jest łatwy w obsłudze, mobilny a także w miarę niedrogi.
Charakteryzując spawarki MMA nie można ominą wad tych narzędzi. Zalicza się do nich: niska moc spawania, mała prędkość spawania, a poza tym przymus pozbywania się żużla i wymiany elektrod co jeszcze bardziej pomniejsza produktywność procesu. Pamiętajmy, że spawarka MMA to sprzęt głównie dla specjalistów, bo jakość spoin bardzo uzależniona jest od umiejętności samego spawacza.