Jak walczyć z rdzą na samochodzie?

Istnieje sporo faktorów wystąpienia rdzy na karoserii wozu. Najczęstszym podłożem są uszkodzenia lakieru spowodowane np. zarysowaniem, obiciem poprzez drzwi innego użytkownika bądź uderzenia kamyków w toku jazdy, czy innymi drobnymi wypadkami. Uszkodzenia struktury lakieru doprowadzają do tego, iż pod wpływem wilgoci metal utlenia się oraz powstaje rdza.

Przydadzą nam się zabezpieczenia antykorozyjne, bowiem zaczątki rdzy niezwykle w mgnieniu oka rozprzestrzeniają się, szczególnie pod wpływem ulewnego deszczy czy też śnieżyc. Kiedy zamierzasz sprzedać samochód, zapewne będzie wyglądał lepiej bez plam rdzy, więc chociażby dlatego warto się ich pozbyć. Można je również wyeliminować dla samego siebie, poprawa wyglądu swojego auta zapobiegnie dalszemu niszczeniu. Amatorska naprawa wymusza czasu a także cierpliwości. Zaczyna się od oczyszczenia odprysku. Jeżeli blacha nie jest skorodowana a także dostrzegamy, iż była ona fabrycznie ocynkowana to nie przesadzajmy z papierem ściernym, gdyż w ten sposób można łatwo uszkodzić oryginalną warstwę ochronną. Po oczyszczeniu odtłuszczamy miejsce naprawy, dla przykładu za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Kiedy ubytek jest duży to wyrównajmy go przy pomocy szpachli epoksydowej. Po utwardzeniu wygładzamy warstwę szpachli za pomocą wodnego papieru ściernego. W kolejnym kroku bardzo starannie oklejamy miejsce naprawy, natomiast na przygotowaną powierzchnię natryskujemy wypełniacz w spreyu. Skorodowaną blachę udaje się łatać, używając maty szklanej a także żywicy epoksydowej. Kiedy pozostanie to wykonane porządnie starannie, to naprawiony skrawek może być sztywniejszy od oryginalnego.

Niestety w uwarunkowaniach domowych z trudem jest zapewnić właściwy efekt, zatem takowej metody nie dobrze jest wykorzystywać do konserwacji nośnych komponentów karoserii.

Dodano 2014-01-13
Kategoria: Technika