Charakterystyka procesu spawania
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w budownictwie są oczywiście spawarki. Urządzenia te nie tylko dobrze wykonują swoją pracę w trakcie ciężkich zadań na budowie wykonywanych przez profesjonalistów, ale również wśród wielu amatorów spawalnictwa.
Wśród bardzo wielu odmiennych metod i procedur spawania można wymienić kilka najbardziej podstawowych i zazwyczaj wykorzystywanych przez spawaczy. Do najbardziej funkcjonalnych metod możemy naturalnie zaliczyć spawanie metodą MMA. Zamiennie nazywana jest również spawaniem łukowym elektrodą otuloną. Wykorzystywana elektroda otulona zbudowana jest z metalowego rdzenia, który pokrywa sprasowana otulina. Od innych metod odróżnia ją zmniejszająca się elektroda. Jednocześnie eksploatując spawarki MMA, spawacz powinien wykazać się dużą precyzją zachowania stałej i równej odległości między uchwytem i materiałem spawanym.
Drugą popularną metodą, która cechuje się także uniwersalnością używania jest spawanie TIG. Zastosowanie tej metody polega na wytworzeniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Wykorzystanie spawarki TIG daje możliwość spawanie bardzo cienkich blach przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości oraz czystości spoin.
W podobny sposób działa spawarka MIG/MAG. Ona także wykorzystuje łuk elektryczny, który wytwarzany jest pomiędzy elektrodą topliwą i spawanym tworzywem. Elektrodę topliwą stanowi drut, który wysuwany jest w sposób ciągły. W zależności czy mamy do czynienia ze spawarkami MAG albo MIG, taki gaz stosujemy. Ma on szczególne znaczenie, gdyż jego zadaniem jest zabezpieczanie łuku oraz jeziorka ciekłego metalu przed brudem.
Przedstawione sposoby są najpopularniejszymi typami spawania. Jak łatwo się domyśleć, do każdego sposobu spawania przyporządkowane są odrębne spawarki, które różnią się od siebie nie tylko kształtem oraz zastosowaniem, ale także możliwościami oraz ceną.