Jakie urządzenia pełnią funkcję migomatów?

Często, początkujący spawacze zastanawiają się, czym charakteryzuje się migomat? Zdecydowana większość łatwo orientuje się, że migomatem nazywamy po prostu urządzenia pracujące metodą MIG oraz MAG. A jakie posiadają parametry takie migomaty?

Przede wszystkim głównym parametrem jest prąd spawalniczy, nazywany również amperażem. Realizuje funkcję bazowego wskaźnika mocy migomatów. Przy jego pomocy możemy ustalić szerokość materiału spawanego. Drugim niezwykle ważnym parametrem jest cykl pracy, który zazwyczaj określany jest dla określonej miary natężenia prądu spawania. Generalnie można powiedzieć, że jest to procentowy podział 10 minut pracy spawarki oraz ogólnego czasu pracy z daną wartością. Do tego czasu dołączone są także pauzy w pracy. Są one konieczne ponieważ chronią sprzęt przed zbytnik nagrzaniem i uszkodzeniami. Cykl pracy zazwyczaj opisywany jest przez producentów, które najważniejsze informacje często umieszczają na etykiecie spawarki. Należy wiedzieć, że gdy nasz migomat osiągnie ustaloną przez wytwórnię temperaturę, nastąpi jego automatyczne wyłączenie w celu schłodzenia sprzętu.

Następną znaną opcją jest regulacja napięcia łuku oraz prędkości podawania drutu. Są to dwie osobne opcje, gdzie pierwsza ma sposobność działania skokowo albo płynnie, a druga dzieje się bezstopniowo. Niektóre migomaty wyposażone są w takie funkcje jak PULS. Za jej pomocą wykonalne jest spawanie przy użyciu prądu pulsacyjnego. Dzięki niemu spawacz może ustawiać skupienie łuku oraz kształt spoiny. Wyższej jakości migomat wyposażony jest również w funkcję 2/4 takt. Umożliwia to kierowanie cyklem spawania w dwutakcie oraz czterotakcie, wszystko zależy od tego czy robimy krótkie, czy długie spoiny.

Dodano 2014-03-14
Kategoria: Elektronika