Ceramika użytkowa

Wyrażenie "ceramika" asocjuje się przeciętnemu zjadaczowi chleba poniekąd z wykończeniem pomieszczeń, kuchni bądź toalet eleganckimi płytkami. Poniektórzy niechybnie słyszeli także o ceramicznej dachówce.

Natomiast nieliczne osoby potrafią oznajmić natychmiastowo, że idzie o ładne figurki lub wazony, a tym samym ceramikę artystyczną. Poniekąd są to przecież dyscypliny podobne. Bądź co bądź frapują się produkowaniem różnych towarów, to substrat i tok technologiczny są w przybliżeniu podobne. Do ich produkcji potrzebne są piece do ceramiki, jakie wypalają prawidłowo uformowaną glinę. Określenie tych wyrobów wzięło się z greckiego określenia keramikos, jakie wywodzi się z kolei od wyrażenia keramos – ziemia, ił. Piece do ceramiki stworzone są nieomal na jednakowych rozwiązaniach konstrukcyjnych, komponenty wywodzą się w zasadzie od tych samych dostawców.

Wszelkie piece do ceramiki składają się z głównych modułów. Są to: cegła szamotowa z domieszki szamotu tudzież minerałów, zaadaptowana do wykorzystania w wysokich temperaturach, elementy grzejne zwojowe, spirale ze stopu żelaza i chromu, wełna izolacyjna - izolator, powiększająca kumulację ciepła w komorze pieca.

Stal do skonstruowania pieca jest chromowana, łatwa do szlifowania i nierdzewna. Należy też napomknąć takie elementy jak: sensor temperatury, sterownik i podzespoły elektryczne, sterujące wyekwipowaniem.Powiązane słowa: