Dowiedz się więcej o dźwigach budowlanych

Dźwigi tak określana jest duża i zróżnicowana grupa urządzeń technicznych, zwyczajnie określanymi windami. Wyróżnia się wśród nich dźwigi budowlane, które używane są w pracach budowlanych do transportu pionowego. Stosuje się je gdy remontujemy, konserwujemy, bądź wznosimy konstrukcje budowlane. Takie, które przemieszczają podobnie pracowników, jak i niezbędne przedmioty, zwie się dźwigami osobowo-towarowymi. Takie, które transportują tylko ładunki, dźwigami towarowymi.

Dźwigi budowlane nie tylko dadzą szansę na czasowe oraz efektywne wykonanie budowy, ale również zwiększają bezpieczeństwo oraz standardy socjalne osób pracujących. Ich poprawne używanie i konserwacja, pozwalają w ogromnym stopniu zmniejszyć możliwość zaistnienia nieszczęśliwych wypadków.

Poprzez to eksploatacja dźwigów budowlanych podlega dozorowi technicznemu, którego zasady określone są w polskim prawie budowlanym. Istotne, by właściwie konserwować dany sprzęt, przez osoby posiadające odpowiednie umiejętności, które dodatkowo muszą odnotować każdą wykonaną czynność w tak zwanym dzienniku konserwacji. Na dodatek istnieje obowiązek raz do roku przeglądu konserwacyjnego dźwigu, jako konieczność, aby mieć zgodę na jego eksploatację na placu budowy.

Ażeby oszczędzić sobie większą część z tych formalności, opłaci się na czas budowy wykorzystać firmę, zajmującą się wypożyczaniem czy też naprawą sprzętu budowlanego. Co roku powstaje albowiem coraz więcej przedsiębiorstw oferujących usługi dźwigowe. Jednak w związku z wcześniej wymienionymi przepisami związanymi z eksploatacją dźwigów, warto skorzystać z usług wiarygodnej firmy, która zdoła pochwalić się opiniami usatysfakcjonowanych klientów.Powiązane słowa: