Dźwigi budowlane - poznaj to i miej w swoim zasiegu

Dźwigi to duża i zróżnicowana grupa urządzeń technicznych, zwyczajnie nazywanych windami. Wyróżniamy wśród nich dźwigi budowlane, które są pomocne przy pracach budowlanych do transportu pionowego. Można je zastosować gdy remontujemy, konserwujemy, bądź wznosimy konstrukcje budowlane. Takie, które przemieszczają zarówno pracowników, jak i ładunki, zwie się dźwigami osobowo-towarowymi. Te, które mogą posłużyć do przewożenia ładunków, dźwigami towarowymi.

Dźwigi budowlane nie tylko pozwalają na czasowe i efektywne zrealizowanie budowy, ale również poprawiają bezpieczeństwo i standardy socjalne osób wykonujących w takim miejscu prace. Ich poprawne użytkowanie i konserwacja, dają szansę w ogromnym stopniu zminimalizować możliwość zaistnienia nieszczęśliwych wypadków.

Poprzez to eksploatacja dźwigów budowlanych może podlegać dozorowi technicznemu, którego zasady określone są w polskim prawie budowlanym. Ma znaczenie, aby sprzęt został stosownie konserwowany, przez osoby, do tego przyuczone, które dodatkowo powinny odnotować każdą wykonaną czynność w tzw. dzienniku konserwacji. Ponadto jest obowiązek cyklicznie co roku przeglądu konserwacyjnego dźwigu, jako warunek konieczny, by otrzymać zgodę na jego wdrożenie na teren placu budowy.

Aby oszczędzić sobie wiele z tych formalności, opłaci się na czas budowy wykorzystać firmę, która zajmuje się wypożyczaniem czy też naprawą sprzętu budowlanego. Co roku powstaje albowiem co rusz więcej przedsiębiorstw proponujących usługi dźwigowe. Jednak w związku z wcześniej wspomnianymi normami związanymi z eksploatacją dźwigów, mądre jest, by czerpać pomoc z usług wiarygodnej firmy, która zdoła pochwalić się opiniami zadowolonych klientów.Powiązane słowa: