Internet jako źródło wiedzy i informacji

Chyba nie jest owiane tajemnicą, że globalna sieć jest skarbnicą wiedzy. Stwierdzenie, że znajduje się w nim wszystko – od przepisów na ugotowanie jajka do pomysłów broni jądrowej – też nie oddaje wszystkiego. Sednem jednakże nie jest to, cóż odnajdzie się w sieci, jednakże to, jak wyszukać potrzebną nam informację.

Dawno temu nie stanowiło to znacznego problemu. Witryn webowych było tyle, co kot napłakał, zaś niektórzy znali wręcz na pamięć wszystkie ich adresy. To jednak przeszłość. Z czasem grzebanie w internecie wymusiło powołanie szczegółowych narzędzi określanych wyszukiwarkami. Jedną z pierwszych z nich była AltaVista, jaka biła na głowę rywalizujące firmy w postaci Yahoo!. Niefortunnie, to cudowne jak na własne czasy narzędzie nie odniosło triumfu. Pokonała je wyszukiwarka firmy Google, która została zbudowana w 1998 r.

To wspaniała wyszukiwarka, która może odnaleźć w internecie w zasadzie wszystko. Świat Wiedzy – bo tak możemy go mianować, jest dostępny dla każdego. Pozwala nawet największemu laikowi, poszukiwać konieczne informacje oraz wiadomości. Cóż ważne, klasyfikuje je a ponadto wyświetla, biorąc pod uwagę nie tylko popularność danego serwisu, ale również klasę zawartych w nim danych. Im więcej wiadomości odnajdzie się na danej stronie www, tym wyższe miejsce absorbuje ona w rankingu wyświetlanym użytkownikowi.

Ma to jednak także własne słabe strony. Małe serwisy, jakież najczęściej oferują bardzo fascynujące wiadomości, odnajdują się na dalszych portalach wyświetlanych przez Google jako odpowiadające zapytaniu. Żeby do nich dotrzeć, musimy dobrze zestawiać wyrazy kluczowe lub po prostu przewijać do skutku listę główną. Jedno jest pewne: nie ma podobnych informacji w globalnej sieci, których nie znalazłby Google.Powiązane słowa: