Jak zacząć przygodę z tuningiem?

Gdy czujemy, że naszemu pojazdowi rozpoczyna braknąć siły, zaczynamy się denerwować, w jaki sposób możemy zwiększyć w nim liczbę koni mechanicznych. Najlepszym podejściem jest przeważnie tuning silnika. Jakie akcesoria do tuningu i części do tuningu silnika możemy zamienić, żeby napawać się zwiększoną jego mocą? Przede wszystkim trzeba ułatwić silnikowi pracę oraz wykluczyć straty mocy.

Ażeby to uczynić silnik musi posiadać dogodniejszy przepływ świeżego powietrza przez filtr. Najtańszym wyjściem w tym przypadku jest zastosowanie filtra sportowego, tzw. filtra stożkowego. Kolejnym krokiem jest zmiana odlewanych tłoków oraz korbowodów na kute. Kute elementy silnika są odporniejsze na duże temperatury, wytrzymalsze a także posiadają szeroką odporność na wyczerpanie surowca. Ich zmiana zapewnia duży przyrost mocy. Następną rzeczą jest turbina. Kiedy jej nie ma, trzeba ja dodać. Kiedy już jest, należy ją zamienić na ogromniejszą.

Turbina w zasadniczy sposób może podnieść moc silnika, czasem chociażby dwukrotnie. Jeżeli wstawimy lub wymienimy turbinę na lepszą, potrzebny jest również intercooler. Jego rolą jest schłodzenie atmosfery. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że kiedy już udało nam się podnieść moc silnika, powinniśmy zadbać o jego lepsze chłodzenie, żeby utrzyma silnik w określonym zakresie temperatur. Przeto konieczne jest zamontowanie wydajniejszej chłodnicy albo lepszych wiatraków, aby napęd mógł pracować w odpowiednich temperaturach.

Jeśli pomimo wszystko nadal nam mało i marzy nam się jeszcze większa moc silnika, wtedy pozostanie nam już tylko jedno rozwikłanie, czyli umieszczenie podtlenku azotu. Używanie podtlenku azotu jest jednak okupione szybkim zużyciem silnika, zatem używa się go wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.Powiązane słowa: