Jak zmienić koło?

Wielokrotnie zdarza się, iż prowadząc pojazd “złapiemy gumę”, najedziemy na coś ostrego i w efekcie musimy zmienić koło. Faceci wzruszą ramionami i stwierdzą, że to żaden wyczyn. Natomiast panie, cóż kobiety mają kilka możliwości: mają możliwość zatelefonować po męża, chłopaka, tatę, brata czy może innego przedstawiciela płci męskiej, zdołają wyguglować w telefonach zapytanie rodzaju “ Pomoc Drogowa Wrocław ” i poprosić o pomoc a nawet po prostu ... zmienić koło osobiście.

Pewne ośrodki szkolenia kierowców, przygotowujące do testu na prawo jazdy, uczą jak tą czynność wykonać. Jakie są zatem podstawowe normy, o których musimy pamiętać? Po pierwsze – rozsądnie jest przechować pojazd i postawić w takim miejscu, żeby ani sobie ani nikomu innemu nie stała się krzywda, a więc zjechać na pobocze, parking albo w inne bardzo bezpieczne miejsce. Stojąc na drodze w terenie zabudowanym włączamy światła awaryjne i za pojazdem ustawiamy trójkąt. Zabezpieczamy wóz przed stoczeniem się – zaciągamy hamulec ręczny, ale także dodatkowo blokujemy go podkładając kamienie pod koła.

Następnie, kluczem z nasadką robimy pół obrotu na wszelkiej śrubie w kole, które chcemy zmienić. Nie wcześniej niż wtedy podkładamy pod samochód lewarek I podnosimy taką część auta, w której jest koło do zastąpienia. Na ten moment jesteśmy w stanie wykręcić śruby do ukończenia. Zamieniamy koło zepsute na zapasowe plus nakręcamy śruby. Gdy koło jest przykręcone, obniżamy pojazd i wyciągamy spod niego lewarek. Jak zauważamy zadanie nie jest dokuczliwe.

Trzeba zużyć odrobinę siły, jednakże to naprawdę jest wykonalne! Warto wspominać o zabezpieczeniu miejsca postoju, po to, żeby kierujący, ale także inni użytkujący trasę mogli się spokojnie przemieszczać przy każdym wariancie pogody i o każdej porze dnia oraz nocy.Powiązane słowa: