Jaworzno - odkryj to miejsce choćby na nowo

Jaworzno, blisko 100 tysięczna miejscowość leżąca w województwie śląskim to niezwykle malownicza miejscowość, szczycąca się bogatą historią. Miasto to, jako stolica Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego, kiedyś przynależało do tzw „zagłębia Krakowskiego”, a historycznie należy nie do Śląska a do Małopolski.

Historia takowego miasta sięga XIII wieku, kiedy zaistniały się pierwsze wspominki o Jaworznie. To dokładnie tutaj powstała pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego i do dziś wydobywa się w Jaworznie ów totalnie wartościowy surowiec. Obecnie Jaworzno jest atrakcyjną turystycznie średniej wielkości miejscowością.

Miasto jest niebywale atrakcyjne przyrodniczo z uwagi na pagórkowaty krajobraz oraz liczne rzeki i zbiorniki wodne. Dodatkowo znajdziemy w tej mieścinie wiele zabytków, które są pomnikiem niewyczerpującej się i ciekawej historii miasta. Zwiedzając Śląsk, warto wytypować na noclegi jaworzno, aby dać radę w pełni dostrzec, co miasto ma do zaoferowania. A dysponujemy w całkiem dużo, z uwagi na bogatą przeszłość miasta i aktualną aktywność mieszkańców. Turyści najchętniej odwiedzają takie miejsca jak deptak w Jaworznie, okolica zabytkowego Pałacu, planty jaworznickie czy stworzony na terenie miejskim rezerwat sasanek.

Prócz tego atrakcją Jaworzna jest Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie z XVI w. z cudownym obrazem Matki Bożej Jaworznickiej (kryjącym się pod inną nazwą - inaczej zwaną MB Passawską). W całym mieście rozsianych jest niemal 40 kapliczek i krzyży przydrożnych, niektóre zabytkowe. Całość sprawia, że Jaworzno to obowiązkowy punkt do zwiedzenia w trakcie odwiedzin na Górnym Śląsku. Żaden turysta chcący zwiedzić ten obszar nie powinien go omijać.Powiązane słowa: