Kraty zgrzewane – czym się charakteryzują?

Kraty zgrzewane ta nazwa określa niesamowity produkt metalurgiczny. Wytwarza się je przez połączenie płaskowników i skręcanych prętów poprzecznych. W skutek ich użycia kraty zgrzewne zdają się być niezwykle trwałą konstrukcją, którą udaje się wykorzystać do przenoszenia nawet znacznych obciążeń. To z pewnością bardzo stabilny produkt.

W procesie produkcji kraty zgrzewnej najważniejsze jest zespolenie płaskowników z prętami. Jak wynika z samej nazwy, cykl łączenia owych elementów podejmowany zdaje się być metodą zgrzewania. Zdaje się być to zgrzewanie oporowe, które polega na tym, że przeprowadza się prąd o niemałej mocy na miejscu styku płaskownika oraz prętu. Jednocześnie na ten punkt pojawia się siła nacisku, w wyniku czego oba elementy zespala się na stałe, co bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość krat.

W tej dziedzinie dużo znaczy także jakość stworzenia pojedynczych elementów. Zarówno płaskowniki nośne, jak też skręcane pręty poprzeczne robi się z surowców niebagatelnej jakości oraz miewają minimum 5-6 mm średnicy. Dąży się do tego, by były bardzo wysokiej jakości głównie dlatego, iż całościowo obciążają kratę. Pręty poprzeczne do tego odgrywają też więcej zadań – zapewniając stabilność całej konstrukcji. Kraty zgrzewne dobrze, by zostały wytworzone w ten sposób, że długość płaskownika naośnego powinna odpowiadać rozpiętości belek konstrukcji. Dodatkowo opłaca się zwrócić uwagę na długość pręta skracanego – zdaje się być to zarazem wymiar szerokości całej kraty. Krata dobrze, by miała obramowanie w formie płaskownika, którego szerokość i grubość będzie dopasowana do jej wymiarów. Kraty zgrzewne często bywają poddawane ocynkowaniu.Powiązane słowa: