Miernik tranzystora – czy jest nam potrzebny?

Tranzystor to naczelny fragment układów audio stosowanych w radiach samochodowych, telewizorach a dodatkowo wzmacniaczach dźwięku. Najczęstszą pochodzeniem awarii owych urządzeń jest zepsucie samego tranzystora. Najprostszym rodzajem naprawy układu jest sprawdzenie tranzystora, co można zrobić używając zwyczajnego miernika.

Pożąda to jednak posiadania wiedzy na temat gatunku tranzystora a także oznaczenia indywidualnych końcówek. W związku z tym dla elektroników hobbystów do analizowania tranzystorów, znacznie bardziej przydatny jest miernik tranzystorów. Jest to moim zdaniem oszczędzanie czasu, bo pomiar polega na podłączeniu tranzystora do miernika za to w przypadku normalnego miernika wymaga sprawdzenia indywidualnych kombinacji podłączeń. Podczas używania miernika zwykłego jest ryzyko mylnego odczytania pojedynczych wskazań co sprawia niewłaściwą oceną skuteczności tranzystora.

Natomiast, wykorzystując miernik tranzystorowy, elektronik sprawdza tranzystor kompleksowo oraz wyklucza tym samym błędną ocenę funkcjonowania tranzystora. Kolejną korzyścią miernika jest wykrywanie plus wyświetlanie oznaczenia tranzystora, co ma duże znaczenie w przypadku braku specyfikacji elementów zastosowanych w określonym układzie elektronicznym. W wypadku uszkodzenia tranzystora oznaczenie to nie zostanie wykryte, lecz podczas próby zbadania owego tranzystora miernikiem typowym także nie uzyskamy takiej wzmianki.

Podsumowując, urządzenie to jest niebywale ważne w działaniach elektronika amatora oraz hobbysty. Upraszcza pracę a także skraca czas pomiaru, jest niebywale dokładne oraz powinno być zaopatrzeniem warsztatu. Zaleca się się w nie zaopatrzyć.Powiązane słowa: