Na czym polega malowanie farbami proszkowymi?

Zastanawiałeś się czym jest malowanie proszkowe? Jest to technologia polegająca na nakładaniu farby w proszku, zamiast ciekłej. Jest to najnowocześniejsza oraz najbardziej fascynująca technologia malowania metali. Farba proszkowa w przeciwieństwie do klasycznej farby nie jest zmieszana z rozpuszczalnikiem. Jak zrobić, żeby coś, co nie ma formy płynnej przywierało do malowanej powierzchni?

Wykorzystane są do tego moce elektrostatyczne, jakież przyciągają cząsteczki farby do malowanego detalu. Strasznie istotne jest całkowite oczyszczenie powierzchni. Nadmiar farby po prostu nie przylega, uzyskujemy dzięki temu równomierną warstwę wierzchnią. W kolejnym kroku kawałek, z nałożoną farbą proszkową, trafia na około dwudziestu minut do szczególnego pieca, w którym pozostanie w temperaturze 210°C. Farba topi się oraz łączy z odmiennymi cząsteczkami urządzając jednolitą powłokę, wyglądającą bardzo fajnie, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, korozję plus ciepłotę.

Jednakże co wybierać – malowanie na mokro albo malowanie proszkowe? Przed wyborem zaleca się się zastanowić co jest dla nas ważne. Jeśli zależy nam na tym, aby element, jaki chcemy pomalować zachował przez bardzo długi czas swoją opcję ochronną, malowanie proszkowe jest dla nas cudownym wyjściem.

Dobrze jest także wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Malowanie na mokro nie tylko jest bardziej kosztowne, a również trwałość owej powłoki jest nieporównywalnie mniejsza. Nie można lekceważyć również sprawy ekologicznej. W czasie malowania proszkowego farba, która nie przylegnie do metalu jest w całości odzyskiwana, a w czasie utwardzania nie ma miejsce emisja niebezpiecznych substratów do atmosfery.Powiązane słowa: