Ogrodowe zegary słoneczny

Już w starożytności ludzie dzielili dobę na dzień i noc. To światło słoneczne sprawiało, iż jednostki ustalali własny dzień w taki sposób, aby wykonywać wszelkie swoje zadania przed zmrokiem. Od dawnych czasów jednostki regulowali swe życie według rzekomego ruchu Słońca dookoła Ziemi i cienia rzucanego przez jego promienie.

Zasadę funkcjonowania zegarów słonecznych najłatwiej zrozumieć wyobrażając sobie zdjęcie Ziemi wytworzone kompletnie od strony bieguna północnego. Fragment zegara słonecznego, jaki rzuca cień zwykle określa się terminem Gnomon i to właśnie jego krawędzie pokazują czas na tarczy zegara. Zegar słoneczny pracuje dzięki promieniom słonecznym albo księżycowym, ustawiona tarcza w połączeniu z fragmentem gnomomicznym, który rzuca cień na należytą porę pokazuje nam aktualny czas. Istnieją też zegary zamieszczone wewnątrz budynków w których plamka światła pokazuje czas.

Na tarczy zegara rozrysowuje się hiperbole, jakież określają zasięg cienia w rozmaitych porach roku. Taki zegar słoneczny możemy zrobić własnymi rękami w swoim ogrodzie. Ogrodowe zegary słoneczne nie tylko pokażą aktualny czas ale przede wszystkim mogą być niezwykle ciekawym oraz odkrywczym detalem naszego ogrodu. Współcześnie w prywatnych ogrodach takiego rodzaju zegary są w zasadzie niespotykane, zaś projektanci chyba o nich zapomnieli.

Jeśli już zdecydujemy się zrobić ogrodowy zegar słoneczny własnymi rękami, moglibyśmy również w pewnym obrębie skorzystać z własnej wyobraźni. Przy zachowaniu typowych zasad konstrukcyjnych, moglibyśmy nadać mu dodatkowe materiały ozdobne. Bez względu jednak na to, czy ogrodowy zegar słoneczny zrobimy samodzielnie, czy też kupujemy gotowy, z pewnością stanie się on niezwykle atrakcyjnym komponentem naszego ogrodu.

Być może będzie również inspiracją, do zagłębienia się w tajniki wiedzy z dziedziny czasoprzestrzeni, fizyki czy astronomii.Powiązane słowa: