Piece do ceramiki i ich budowa

Powiedzenie "ceramika" kojarzy się przeciętnemu zjadaczowi chleba raczej z wykończeniem wnętrz, kuchni czy toalet szykownymi płytkami. Poniektórzy zapewne czytali również o ceramicznej dachówce.

Tymczasem nieliczne osoby zdołają stwierdzić natychmiast, iż idzie o śliczne statuetki czy wazony, a stąd ceramikę artystyczną. W pewnym sensie są to jednak dyscypliny powinowate. Tak czy owak zajmują się wyrobem różnych produktów, to materiał i tok technologiczny są z grubsza analogiczne. Do ich produkcji pożądane są piece do ceramiki, które wypiekają akuratnie sformowaną glinę. Miano tych wyrobów wzięło się z greckiego słowa keramikos, które pochodzi z kolei od słowa keramos – ziemia, ił. Piece do ceramiki wybudowane są niemal na jednakowych rozwiązaniach konstrukcyjnych, komponenty nabywane są w zasadzie od tych samych dostawców.

Wszelkie piece do ceramiki zginają się z podstawowych elementów. Są to: cegła szamotowa z domieszki szamotu tudzież minerałów, przystosowana do zastosowania w wysokich temperaturach, substraty grzejne zwojowe, spirale ze stopu żelaza i chromu, wełna izolacyjna - izolator, zwiększająca kumulację ciepła w komorze pieca.

Stal do sporządzenia pieca jest chromowana, łatwa do wygładzania i nierdzewna. Należy też napomknąć takie czynniki jak: receptor temperatury, programator i podzespoły elektryczne, sterujące urządzeniem.Powiązane słowa: