Czym jest laminat?

Laminaty są typem kompozytów, czyli materiału powstające z połączenia 2 materiałów o różnorakich właściwościach mechanicznych, fizycznych jak i technologicznych, w jakich składnik wzmacniający jest układany w postaci warstw, pomiędzy jakimi odnajdzie się wypełnienie.

Powszechnym naturalnym laminatem stanowi drewno. Wyjątkową cechą laminatów jest anizotropowość mechaniczna. Siła i sztywność laminatu jest uzależniona bezpośrednio od stworzenia a także kierunku ułożenia włókien konstrukcyjnych. Biorąc pod uwagę tę właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze jak również wytrzymalsze od znaczącej ilości konstrukcji z artykułów jednorodnych. Najczęściej zakłada się, iż włókna konstrukcyjne przenoszą zdecydowaną mnogość naprężeń zarówno ściskających jak i rozciągających, za to substancja łącząca gwarantuje współpracę włókien jako "łącznik" czy też klej. Standardowo następują trzy typy laminatów.

Pierwsze to laminaty poliestrowo-szklane. Powstają z spożytkowaniem żywic poliestrowych zbrojonych matą lub tkaniną z włókien szklanych. Drugim rodzajem są laminaty epoksydowe. O wiele lepszym materiałem niżeli poliestry okazały się żywice epoksydowe, jednak z powodu dużo lepszej ceny i kłopotów, takich jak: lepkość, kłopoty z kontrolą szybkości oraz dodatkowo klasy utwardzania, do dziś nie są stosowane w potężnej produkcji przedmiotów laminatowych. Wyjątek stanowią konstrukcje szybowcowe, w których potrzebna jest większa wytrzymałość możliwa do uzyskania zaledwie przy wykorzystywaniu kompozytów. Ostatnim rodzajem są laminaty epoksydowo-węglowe.

Przy ich produkcji zastosowano włókna węglowe. Odznaczają się niezwykle korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości a ponadto wyjątkowo dużą sztywnością, lecz są względnie mało odporne na dynamiczne a także obciążenia uderzenia.

Dodano 2014-02-28
Kategoria: Pozostałe